AMHouse Góralska Finezja

Technologia - AMHouse

Technologia

Ludzie wywodzący się z Podhala i Orawy  z dawien dawna związani są z rzemiosłem drewnianym. Nie bez powodu rodowici górale zaliczani są do najlepszych cieśli i stolarzy – bliskie sąsiedztwo gór, a przede wszystkim dziewiczych lasów od zawsze pozwalały na swobodne eksperymentowanie z budulcem, którego było pod dostatkiem. Ponadto osoby, w których płynie góralska krew słynni są z tego, iż oprócz wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie posiadają niesamowitą wręcz wyobraźnię i talent.

Wiedza i postęp technologiczny sprawił, że architekci są w stanie zaprojektować, a góralscy rzemieślnicy wybudować unikatowe budowle, które można spotkać na terenie całej Europy.

Dowodem na wytrzymałość i długowieczność drewnianych domów są wielowiekowe obiekty sakralne i skanseny rozsiane po całym kraju.

Najczęściej stosowanym przez nas jest składanie konstrukcji systemem wieńcowym. Metoda ta polega na łączeniu bali na całej długości a krzyżowaniu ich na rogach budynku. Długie bale układa się poziomo kolejno na sobie. W narożach bale są łączone złączem ciesielskim (tzw. zamek podhalański).

W konstrukcji wieńcowej występują różne połączenia bali.

Budując  można pozostawiać między balami szczeliny, które w późniejszym okresie zostaną omszone lub wypełnione warkoczami ze stróżyn drzewnych ułożonych w dekoracyjne wzory.
Drugą ze stosowanych połączeń jest tzw. obce pióro  (pióro-wpust), gdzie łączenie odbywa się poprzez wycięte w drewnie elementy, które po złożeniu zachodzą na siebie tworząc trwałą konstrukcję.